Ortodonti Diş Tedavisi

Ortodonti Diş tedavisi
Ortodonti Diş Tedavisi

Ortodonti diş çapraşıklığı ve çene uyumsuzluklarının tedvisini amaçlayan diş hekimliğinde bir bilim dalıdır.

 

Ortodonti, çene bozuklukları ve diş çapraşıklıklarının tedavi edilmesini sağlayan diş hekimliği dalıdır.

Ortodonti tedavisi, dişlerin üzerine yerleştirilen materyallerle dişlerin harekt ederek dizilimlerinin gerektiği forma gelmesini sağlamaktır. Estetik kaygılara sahip kişilerin öncelikle tercih ettiği bir tedavi yöntemidir.

Ortotondi tedavisini, çocukların süt dişlerinin çıkışı bittikten sonra 12-13 yaşına kadar ortodontistin gözetiminde diş takibi yapılarak çapraşıklık gözlemlendiğinde tedavi yapılabilir. Ortodontinin özellikle bir yaş uygulaması bulunmamaktadır. Yetişkin bireylerinde tercih edebileceği bir tedavi yöntemidir.

 

Ortodontik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodonti Tedavisin bir kaç yöntemi bulunmaktadır.

Metal Braketler ile, Estetik diş telleri ile, Lingual yani görünmeyen diş telleri ve telsiz ortodonti adı verilen invisalign şeffaf plaklarla uygulanan tedavi yöntemleri vardır.

Ortodontist bu tedavi yöntemlerini detaylı olarak muayene ettikten sonra uygunluğuna göre tercih edilebilir seçenekleri kişiye sunar.

 

Metal Braket tedavisi;

Dişlerin ön yüzüne metal teller ile uygulanır.

 

Estetik Diş Telleri ile Tedavi;

Estetik görünüme sahip, diş renginde olan porselen braketlerin dişlerin ön yüzüne uygulanan tedavidir. Uygulama yöntemi metal tellerle aynı şekildedir.

 

Lingual Görünmeyen diş teller yöntemi;

Kişiye özel hazırlanan metal braketlerin dişlerin arka yüzüne yerleştirilmesi ile gerçekleşir. Dişlerin arka yüzüne yapıştırıldığı için ortodonti tedavisi olduğunuzu siz belirtmedikte kimse fark etmez.

 

İnvisalign yani Telsiz Ortodonti tedavi yöntemi;

Kişiye özel tasarlanan şeffaf plaklardan oluşan ve istenildiği zaman çıkartılıp takılabilinme özelliğine sahip tedavi yöntemidir.