Telsiz Ortodonti

Telsiz Ortodonti
Telsiz Ortodonti

Telsiz Şeffaf Ortodontik Plak ile Çapraşık Dişleri Düzeltmek Mümkün!

 Ortodonti tedavisinin amacı (Braket) materyallerle dişlerin hareketini sağlayarak diş dizilimini olması gereken formu sağlamaktır.

Şeffaf Ortodontik plak tedavisi nedir?

Dijital ortodontik tedavi teknolojisi dişlerinize uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Telsiz ortodontik tedavi olanağını sunan Şeffaf Ortodontik plak’ın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?

Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde Şeffaf Ortodontik plak plakları üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.

Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?

Doktorunuz ağzınızdan ölçü alacak ve bu ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

Şeffaf Ortodontik plak tedavi öncesinde tedavi sonunu görebilecek miyim?

Evet. Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Tüm tedavi boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebiliyorsunuz.

Herkes Şeffaf Ortodontik plak yaptırabilir mi?

Hem yetişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Şeffaf Ortodontik plak tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları Şeffaf Ortodontik plak ile tedavi edilebilir.

Peki çocuğum kaç yaşına geldiğinde Şeffaf Ortodontik plak tedavisi görebilir?

Çocuğunuz bütün süt dişlerini düşürmüş ve en azından 2. büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir. Bu da ortalama 13-14 yaş civarına denk gelmektedir.

Şeffaf Ortodontik plak tedavisinin en büyük avantajı nedir?

Öncelikle, Şeffaf Ortodontik plak ağzınızda hemen hemen hiç görünmez ve tedavi süresince istediğiniz gibi gülmeye devam edebilirsiniz.

Plaklarınızı yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken kolayca çıkartabilir, dilediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.

Tedavi metalsiz yapıldığı, yumuşak plaklar kullanıldığı için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek bir durum yaşamazsınız.

Şeffaf Ortodontik plak, hem gençlere hem de yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir.

Şeffaf Ortodontik plak tedavisinde ağrım olacak mı?

Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Dişleriniz bu baskıya kısa bir süre sonra adapte olacaktır.

Şeffaf plak ortodonti tedavimde kontrollerim ne sıklıkta olacak?

Kontrolleriniz ayda bir olacaktır. Her kontrolde size 2 adet yeni şeffaf plak teslim edilecektir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 aylık bir süreye denk gelecektir.

Şeffaf plakları ne kadar süre ile takmam lazım?

Şeffaf plakları günde ortalama 20 saat takmanız gerekir. Sadece yemek yerken çıkartmanız önerilmektedir. Onun dışında çok önemli bir toplantı gibi en fazla 1-2 saatlik bir süre zarfında da çıkarabilirsiniz.

Bir şeyler içerken şeffaf plaklarımı çıkartmam gerekir mi?

Normal sıcaklıkta veya serin içecekler içebilirsiniz fakat çay gibi sıcak şeyler içerken çıkartmanız önerilir. plaklar thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.

Şeffaf Ortodontik plak tedavisi konuşmamı etkiler mi?

1-2 günlük alışma dönemini geçirdikten sonra bir sıkıntı yaşamazsınız. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekecekse 1-2 saatliğine Şeffaf Ortodontik plaklarını çıkartabilirsiniz.

Şeffaf Ortodontik plaklarımın bakımını nasıl yapacağım?

Her sabah ve akşam Şeffaf Ortodonti plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz.

Normal diş teli ile mi yoksa Şeffaf Ortodontik plak (telsiz ortodontik tedavi) ile mi tedavi daha kısa sürer?

Tedavi süresi vakaya göre değişmektedir. Fakat Şeffaf Ortodontik plak tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklar da kullanıldığı için de Şeffaf Ortodontik plak tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten daha kısa olabilmektedir.